Akkor emlékezzünk csak vissza! Megnéztük A pókember című filmet és beismerjük, vagy sem, de magunk is megpróbáltuk az akkor lehetetlennek tűnőt, falra akartunk mászni, utánozva vicces ruhájú hősbarátunkat. A lehetőségek tára mára szinte kimeríthetetlen, és Magyarországon is teret hódított magának a sziklamászás sok szempontból is praktikusabb válfaja, a műfalmászás.
Koncentrálsz, megfeszülnek az izmaid, minden erődet az ujjaidba próbálod összpontosítani (de csak ha kezdő vagy, mert a sportág "öreg rókái" már tudják, hogy a lábmunkán van a hangsúly), és miközben fogy az erőd, nézel felfelé, hogy hol tartanak a többiek hozzád képest. Nézed, hogy milyen technikákat alkalmaznak a profik, amit ellesve Te sem adod fel, és mászol felfelé a különböző szintű akadályokat és távokat leküzdve. Másnap persze jön az izomláz, de Te nem adod fel! Mész újra, saját erődet is felülmúlva, pedig nem kényszerít rá senki… Majd eljön az idő, amikor már a Te technikádat lesik el, és Téged próbálnak behozni sajgó végtagokkal, és másnap mégis újra találkoztok a teremben.
Másznak kicsik, másznak nagyok, nők és férfiak. Titka, hogy bármikor és bárhol űzhető. Majdhogynem a "hegy megy Mohamedhez". Nem vagy kitéve az időjárás viszontagságainak, ha félrelépsz, biztonságos, puha matracra huppansz. Sőt azt is Te döntöd el, milyen nehézségi fokot választasz. Akkor sem kell kétségbe esned, ha belépve egy ilyen terembe nem tudod, hogy mit kell csinálni. Profi edzők várnak Téged, megtanítják a mászás technikáit, fortélyait. Elég egy kényelmes felsőben és szabadidőalsóban menned, megfelelő cipőt ott tudsz bérelni és minden egyebet, amire szükséged lehet a különböző pályákon. Mert nemcsak egyféle mászás létezik. Csak magának a versenymászásnak három fajtáját ismerjük: gyorsasági, nehézségi és a boulder.
A boulder kisebb szikla, műfal, épületek mászását jelenti, KÖTÉL NÉLKÜL. Főleg edzésre használják, vagy épp csak szórakozásra. Kint a természetben a mászás ezen fajtája a legelérhetőbb mindenki számára, elég elkezdeni felmászni a legközelebbi alacsony sziklára, ha nem sikerül, leugrasz és kezded újból. Sokan, akik a kelleténél több önbizalommal vágtak neki, rájöttek, hogy bizony nem is olyan egyszerű ez, mint amennyire kívülről látszik. A boulderezés a mászás egyik legnehezebb, legtöbb technikai tudást igénylő ága! A szakaszok rövidek, de ugyanakkor igen nehéz mozdulatokat kell produkálnod. Ha elég kitartó vagy, a sikerélmény nem marad el, emellett kiváló közösségformáló ereje is van az erőpróbának.
Talán ez utóbbi két tulajdonság, vagyis a fizikai kondíció javítása és az emberek összekovácsolása az, ami miatt a műfalmászás még a testnevelésórák tananyagába is beépült szerte az Európai Unió országaiban, köztük néhány magyarországi iskolában is. Emellett már készítettek olyan műfogásokat is, melyeket játszóterek mászókáira szántak a megalkotói. Ebből is látszik, mennyire népszerű sporttá nőtte ki magát. Pedig régóta létezik, az első falat 1964-ben alkotta meg Don Robinson, a Leeds Egyetem testnevelő tanára.
Egyéb apró veszélye még a sportágnak, hogy ha elkezded, nem bírod abbahagyni, és azon kapod magad, hogy emeletes házba akarsz költözni, és nem érdeklődsz, hogy jó-e a lift, és nem méred fel a lépcsők állapotát... A falmászás mára nemcsak a pókember kiváltsága!
Ha megjött a kedved magad is kipróbálni, a következő felszerelésekre lehet szükséged: - beülő - karabinerek - dinamikus kötél - mászócipő - sisak.