#8
Balaton-átúszás - Nem úszod át szárazon!
Vannak, akik a győzelemre hajtanak, vannak, akiket a kalandvágy vonz oda, mások saját erejüket tesztelik. Akad, aki a jutalompóló miatt megy, megint mások a társaság kedvéért. Van, aki protokollból, van, aki csak nézni akarja. Téved oda olyan is, akit csak a koncertek érdekelnek. Megy, aki még sosem volt, megy, aki egész évben erre edz és visszatérő résztvevő, de azokat is ott találhatjuk, akik pusztán baráti fogadásból érkeztek. Te voltál már?

Arról az 5,2 kilométeres, Révfülöp és Balatonboglár közötti szakaszról van szó, melyet minden év nyarán (általában július vége felé), némi nevezési díj fejében, szervezett körülmények között úszhatsz át. Évről-évre nagy esemény ez a nap a Balatonon. A Balaton-átúszás lassan 128 éves lesz, de csak 1982 óta fix a kiinduló- és a célpontja, előtte másutt rendezték. Azóta népszerű eseménnyé nőtte ki magát. Számos programot szerveznek köré, este koncertekkel, tűzijátékkal zárul, de előtte még jól kifárasztanak.

A rajtidőszak reggel 8 órától délután 14 óráig tart. Ha az első turnusban akarsz indulni, reggel korán kell kelned, hogy odaérj a 7 órakor kezdődő regisztrációra. Ha megtaláltad Révfülöpön a kikötő közelében lévő focipályát (nem lesz nehéz dolgod, mert minden ekörül forog egész nap), kitöltötted a nevezési lapod és túl vagy az orvosi alkalmassági vizsgálaton is (többnyire vérnyomásmérésből áll), megkaptad a csuklópántod, mellyel be tudsz csekkolni, már bele is vetheted magad a vízbe. A rajttal azonban csak óvatosan! (Általában kérik is a szervezők a magas részvételi arány miatt.)

A vízi móka előtt még leadhatod a ruháidat (egyéb értékekre nem vállalnak garanciát), de inkább érdemes a versenyben részt nem vevő barátra, megbízható ismerősre, kísérőre bízni, így biztosan nem fog elkeveredni. A gyakorlott úszók már tudják, hogy praktikus bekenni magadat valamilyen sportkrémmel, izomlazítóval, egyrészt, mert kiváló szigetelő hatása van, másrészt mert még akkor is megpróbáltató a táv, ha rendszeresen úszol. Ha van némi időd a Balaton-átúszást megelőző hetekben, érdemes kis bemelegítéssel rákészülni. Szinte bármilyen segédeszköz használata megengedett, bármit magaddal vihetsz, ami segíthet teljesíteni a távot. Ha szeretnéd magaddal vinni a békatalpadat, húzd fel nyugodtan, de előtte azért próbáld ki, nehogy a víz kellős közepén jöjj rá, hogy bár gyorsítja a tempódat, megerőltetőbb vele úszni.

Ha bármi problémád akadna úszás közben, 20-30 méterenként hajók, illetve motorcsónakok vigyáznak rád, orvossal a fedélzeten. Itt meg tudsz pihenni (akár ki is állhatsz), kapsz szőlőcukrot, frissítőt. Van, aki a versenynek kifejezetten ezt a részét kedveli a legjobban. A legtöbben azonban az erőpróba miatt vágnak neki, hogy próbára tegyék, mire képesek. Sőt, a sportolók kifejezetten azért jönnek, mert nekik ez kiváló edzési lehetőség egyben. A mezőny bal szélénél törnek előre a gyorsúszók, az a gyorsuló sáv. Hajtani azonban nem kell, a neked legmegfelelőbb tempót válaszd. Vannak, akik gyorsúszásban hajtják végre a távot, de ha nem úszol versenyszerűen, inkább a mellúszás a javallott, így könnyebben tudod majd beosztani az erődet.

Ha sikeresen átértél a túlpartra, a lazítás következik, a nagy megkönnyebbülés. Ne felejtsd el a célnál is becsekkolni a vonalkódodat, hiszen avval mérik, hogy mennyi idő alatt teljesítetted a távot. Ha két órán belül sikerül, akkor a nevedet az egyik sportújságban is olvashatod. Később minden résztvevőt értesítenek levelezőlapon arról, hogy pontosan mennyi időt úszott. Általában a túloldalon már olyan statisztikai adatokat is el tudnak mondani, hogy ki volt például a mezőny legidősebb, illetve legfiatalabb úszója. Kapsz mogyorókrémes kenyeret, vagy egyéb energiapótló ételt, üdítőt, kifújhatod magad és kipipálhatod ezt is, "igen, képes voltál rá, megtetted". Mikor partra érsz, fáradt vagy és éhes, aznap biztosan nem lesz problémád az elalvással sem.

Készülj fel: a partra érés után az ember majdhogynem vicces pingvinként érzi magát, "matrózos" lesz a járása, míg aklimatizálódik a szárazföldi körülményekhez. De ez inkább muris, mintsem kényelmetlen, egyáltalán ne riasszon vissza, próbáld ki bátran! Ritkán tapasztalható élményben lesz részed! Ha kihagyod, megbánod és várhatsz egy újabb évet, mire megint ilyen szervezett körülmények között csaphatsz a hullámok közé. (Azaz létezik még egy kisebb táv, az öbölátúszás, Füred és Tihany között, de az már egy másik kategória.)

Balatonboglár és Révfülöp között óránként közlekednek a kompok ezen a napon, az átúszásban résztvevőket ingyen szállítja. Bár kimerítő az erőpróba, de ha bírod még energiával, ellátogathatsz a programhoz tartozó esti koncertekre, vagy megnézheted a tűzijátékot. Ha idén lemaradtál, 2008-ban bepótolhatod. A tervek szerint július 19-én tartják, tartaléknap július 20., illetve az ezt követő hétvége, július 26-27.
(Köszönet Zitának és Péternek, két lelkes, visszatérő Balaton-átúszónak, a praktikus tanácsokért és az élménybeszámolókért.)
Nézzük csak, mit viszünk majd magunkkal:
- fürdőruha (praktikus az úszódressz nőknek, illetve fürdőnadrág a férfiaknak),
- sportkrém,
- kísérő, aki vár minket, őrzi a ruhánkat, telefonunkat stb...,
- elszántság,
- nevezési díj: 3500 Ft (2007-ben)
- úszni tudás (enélkül nem javasolt, "azért a víz az úr").
Tetszett a cikk? Küldd el az ismerősődnek!Hozzászólok!